Daugavas muzejā atklās brīvdabas izstādi "Cilvēks un Daugava"

Daugavas muzeja parkā 26. maijā, plkst. 11.00 atklās brīvdabas izstādi “Cilvēks un Daugava”. Brīvdabas izstāde tapusi atlasot labākās fotogrāfijas no pavasarī izsludinātā fotokonkursa. 

Fotoizstādē būs redzamas 30 fotogrāfijas no 20 dažādiem autoriem. Konkursam pieteicās vairāk nekā 40 dalībnieki, kopsummā iesūtot apmēram 100 darbus, no kuriem muzeja speciālistu žūrija izvēlējās finālistus. Vērtējumā īpaši tika ņemta vērā ne tikai fotogrāfiju mākslinieciskā kvalitāte, bet arī tematiskā atbilstība. Atlasītie darbiatspoguļo mūsu attiecības ar Daugavu mūsdienās, kā upe iekļaujas mūsu dzīvē - sākot ar ikrīta pastaigām gar dambi un makšķerēšanu, beidzot ar svētku svinēšanu kempingos, koncertiem uz ūdens un aktīvo atpūtu. Upes loma ir mainījusies - no saimnieciskas izmantošanas uz rekreācijas lomu, un šīs pārmaiņas var lieliski novērtēt atlasītajās fotogrāfijās.

Uz izstādes "Cilvēks un Daugava" atklāšanu aicināts jebkurš interesents. Izstāde Daugavas muzeja parkā apmeklētājus priecēs visu vasaru.

 

Muzeju diena | Muzeju nakts Daugavas muzejā '24

Šogad Starptautiskā muzeju diena un Muzeju nakts vienā dienā – 18. maijā! Daugavas muzejs ir sagatavojis īpašu programmu gan dienai, gan vakaram. 
Dienā:

 • No plkst. 10.00 līdz 16.00 notiks zvejas aizsprostu atjaunošanas izglītojošā darbnīca. Ja Tevi interesē Daugavas lejteces kultūras mantojums, tradicionālie zvejas paņēmieni vai darbošanās ar tradicionālajiem kokapstrādes darbarīkiem, tad šī darbnīca būs priekš tevis!  Darbnīcā varēsi gūt ieskatu aizsprostu zvejas vēsturē un zvejas taču darbības principos no Daugavas muzeja ekspozīciju un izstāžu kuratora Aivara Siliņa lekcijas, kā arī apgūt pamatus darbā ar tradicionālajiem kokapstrādes darba rīkiem šīs jomas eksperta Riharda Vidzicka vadībā. Varēsi pielikt arī savu roku zvejas taču rekonstrukcijas atjaunošanā un šī izzūdošā kultūras mantojuma saglabāšanā. Darbnīcā var piedalīties jebkurš interesents, iepriekš piesakoties rakstot mums tepat FB vai uz Šī e-pasta adrese ir aizsargāta no mēstuļu robotiem. Pārlūkprogrammai ir jābūt ieslēgtam JavaScript atbalstam, lai varētu to apskatīt.  

 • No plkst. 12.00–16.00 darbosies radošā darbnīca bērniem.

 • No plkst. 10.00 – 18.00 muzeja apmeklējums 

Vakarā:

 • Plkst.18.00 grupas “Idille” koncerts

 • No plkst. 18.00–20.00 muzeja ekspozīcijas un izstāžu “Nelegālā zveja” un “Gunāram Bindem – 90” apmeklējums 

 • No plkst. 18.00 – 20.00 radošā darbnīca bērniem

Ieeja pasākumā bez maksas, uz tikšanos!

 

Daugavas muzejs aicina uz zvejas aizsprostu atjaunošanas izglītojošo darbnīcu

Zveja Daugavas krastos ir bijis tradicionāls rūpals jau kopš aizvēstures laikiem. Starp dažādajiem zvejas paņēmieniem kulūrvēsturiski nozīmīga ir Daugavas lejtecē nu jau zudusī aizsprostu zveja, izmantojot šim mērķim īpaši veidotas konstrukcijas – zvejas tačus. Jau kopš 1983. gada Daugavas muzeja teritorijā par aizsprostu zveju vēstī lašu un nēģu taču rekonstrukcijas, kas periodiski tika labotas. 2015. gadā tika veikta taču rekonstrukciju pilna apjoma atjaunošana, taču tām atkal jau ir nepieciešami labošanas darbi.

Ja Tevi interesē Daugavas lejteces kultūras mantojums, tradicionālie zvejas paņēmieni vai darbošanās ar tradicionālajiem kokapstrādes darbarīkiem, tad Daugavas muzejā Starptautiskajā muzeju dienā, 18. maijā, kas veltīta tēmai “Muzeji izglītībai un pētniecībai” Tev būs iespēja piedalīties izglītojošā darbnīcā, kur varēsi gūt ieskatu Daugavas lejtecei savulaik tik raksturīgās aizsprostu zvejas vēsturē un zvejas taču darbības principos no Daugavas muzeja ekspozīciju un izstāžu kuratora Aivara Siliņa lekcijas, kā arī apgūt pamatus darbā ar tradicionālajiem kokapstrādes darba rīkiem šīs jomas eksperta Riharda Vidzicka vadībā un pielikt arī savu roku zvejas taču rekonstrukcijas atjaunošanā un šī izzūdošā kultūras mantojuma saglabāšanā. Turklāt tās pašas dienas vakarā būs iespēja baudīt arī Muzeju nakts pasākumu.

 • Darbnīcas dalībniekiem nav nepieciešamas iepriekšējas zināšanas vai prasmes – nepieciešama vien vēlme apgūt jaunas zināšanas un prasmes, kā arī gatavība darboties ar tradicionālajā kokapstrādē lietotajiem rokas darba rīkiem (slīmestu, cirvi, zāģi, āmuru, kaltu). Apstrādāti tiks sveķaini kokmateriāli, tādēļ jāizvēlas šādam darbam atbilstošs apģērbs. Muzejs nodrošinās teorētisko un praktisko pamatapmācību, nepieciešamos darba rīkus un siltas pusdienas.

 • Darbnīcā var piedalīties jebkurš interesents, iepriekš piesakoties rakstot mums Facebook, Instagram vai uz Šī e-pasta adrese ir aizsargāta no mēstuļu robotiem. Pārlūkprogrammai ir jābūt ieslēgtam JavaScript atbalstam, lai varētu to apskatīt.

Daugavas muzejā atklāta izstāde "Nelegālā zveja"

Daugavas muzejā atklāta izstāde "Nelegālā zveja: Zvejniecības likuma pārkāpšana no 20.gs. sākuma līdz mūsdienām". Izstāde apkopo Daugavas muzeja krājuma priekšmetus, privātkolekciju zvejas rīkus un liecības par maluzvejniecību iekšzemes ūdeņos 20./21.gadsimtā. Izstādes mērķis ir pievērst sabiedrības uzmanību vienam no Latvijas ekonomiskajiem un ekoloģiskajiem resursiem – zivīm, un nelegālajām metodēm, ar kādām šis resurss tiek apdraudēts. Izstādes autore ir Inese Kupšāne, kurators – Aivars Siliņš.

Izstāde būs apskatāma līdz nākamā gada septembrim.

Daugavas muzejā atklāta fotogrāfa Gunāra Bindes apaļajai jubileja veltīta retrospektīva fotogrāfiju izstāde 

Daugavas muzejā līdz šī gada aprīlim apskatāma fotogrāfa Gunāra Bindes apaļajai jubileja veltīta retrospektīva fotogrāfiju izstāde, kuru veido fotogrāfijas, kas uzņemtas laikā, kad viņš strādāja Doles vēstures muzejā (1977.-2000. gadu vidum) un piedalījās tā veidotajās ekspedīcijās gar Daugavas krastiem. Pats autors vienmēr izcēlis melnbaltās fotogrāfijas nozīmi – tādēļ arī izstāde veltīta melnbaltajai fotogrāfijai. Savukārt sižetiski jāizceļ G. Bindes uzņemtie, t.s., psiholoģiskie portreti, kuros iemūžināti Daugavas krastu apdzīvotāji. Viņu saistījušas detaļas un netipiski rakursi visos fotogrāfijas žanros, piešķirot fotogrāfijai, kas pēc būtības ir dokumentāla, arī dziļu māksliniecisko vērtību. Gunāra Bindes fotonegatīvu un fotogrāfiju kolekcija ir būtiska Daugavas muzeja krājuma sastāvdaļa, kas kopā veido aptuveni piekto daļu no visa Daugavas muzeja 56 316 vienību lielā krājuma.

Daugavas muzejs pieteikšanos foto konkursam “Cilvēks un Daugava”

Ikviens topošais un esošais fotomākslinieks tiek aicināts pievērst uzmanību un notvert foto mirkļus Daugavas klātesamībai ikdienas notikumos un svētkos, pamanot agrāk nenovērtētus momentus, ievērojot cilvēka un upes simbiozi. Fotogrāfijā jebkādā mākslinieciskā formā jābūt ietvertai Daugavai, aprakstā arī norādot precīzu fotogrāfēšanas vietas lokāciju (vietas nosaukums vai koordinātas).

Pieteikšanās foto konkursam atvērta līdz 30. aprīlim. Žūrijas izvēlēti labākie darbi piedalīsies brīvdabas fotogrāfiju izstādē Daugavas muzeja parkā.

Konkursa pieteikums, kas sastāv no aizpildītas pieteikuma anketas (1.pielikums) un fotogrāfijas/ām, jāiesniedz elektroniski, iesūtot uz e-pastu Šī e-pasta adrese ir aizsargāta no mēstuļu robotiem. Pārlūkprogrammai ir jābūt ieslēgtam JavaScript atbalstam, lai varētu to apskatīt.  līdz 2024.gada 30.aprīlim plkst.24.00 vai personīgi datu nesējā Daugavas muzejā līdz 2024.gada 30.aprīlim plkst.16.00.

Viens konkursa dalībnieks var iesniegt līdz 3 (trīs) fotogrāfijām. Iesniedzot vairāk nekā vienu fotogrāfiju, katrs attēls ir jānumurē atbilstoši fotogrāfiju aprakstam pieteikumā.

Aicinām pievērst uzmanību noteikumiem un prasībām fotogrāfiju formātam:

 •         Fotogrāfijām jābūt JPEG formātā;
 •         Fotogrāfijām jābūt labā kvalitātē;
 •         Konkursam iesniegtās fotogrāfijas drīkst būt apstrādātas ar datorprogrammām minimālā līmenī (piemēram, krāsu korekcijas, apgriešanas utt.), neizmainot fotogrāfijā attēloto saturu;
 •         Konkursā netiek pieņemtas fotogrāfijas, kas radītas, izmantojot mākslīgā intelekta programmatūras.

Iesniegtās fotogrāfijas žūrija vērtēs pēc sekojošiem kritērijiem:

 •         Fotogrāfijas atbilstība konkursa tematikai;
 •         Fotogrāfijas mākslinieciskā kvalitāte;
 •         Oriģināls un veiksmīgs tēmas atspoguļojums.

Konkursa nolikums un pieteikuma anketa pieejama šeit: https://ej.uz/cilvēksundaugava

*Pieteikumi, kas neatbildīs konkursa nolikumam, netiks izskatīti. Piedaloties konkursā, dalībnieks piekrīt visiem nolikuma nosacījumiem.